Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Ayvaz, Ülkü

05.05.1955

Bayburt

 

 

Türk öykü ve oyun yazarı.

Hakkında

5 Mayıs 1955 tarihinde Bayburt'ta doğdu. İlkokul birinci sınıfı burada, ikinci sınıfı komşu ilçe Torul'da okudu. Öğretmen olan babasının tayiniyle ilköğretimini, İstanbul'da tamamladı. Hoca İshak Efendi İlkokulu'ndan sonra Hasköy Orta Okulu'nda okudu. Lise öğrenimini Cerrahpaşa'daki Davutpaşa Lisesi'nde tamamladı.

Lise yıllarında tiyatro çalışmalarına başladı. Tiyatro kolunda, 'Nalınlar' (N.Cumalı), 'Batak Göl' (Ö.İ.Özturanlı), 'Cimri' (Moliere), 'Bir Delinin Hatıra Defteri' (Gogol) oyunlarında başrol oynadı. Son iki oyunla İLTÖ (1974) ve AKM (1976) yıllarındaki yarışmalarda 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Yine lise yıllarında 1970'den başlayarak kısa oyunlar yazdı. Bu oyunları lise sahnesinde sahneye koydu ve pek çoğunda oynadı.

Davutpaşa Lisesi, Paşabahçe, Kadıköy, Kocamustafapaşa Halkevleri, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde oyunlar sahneye koydu.

A.Ü.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'na girdi ve 1980 yılında mezun oldu. Daha önce tek perdelik oyunu 'Leylim Leylim' Tiyatro-1974 dergisinde yayınlandı. Bu oyun Ankara Sosyal Hizmetler Fakültesi Tiyatro Kolu tarafından o yıl sahnelendi.

Radyo oyunları yazdı. 36 radyo oyunu var. TRT için 'Çocuklarla Başbaşa' ve 'Gençlerle Başbaşa' programlarına dramalar yazdı. Sinemanın başyapıtlarından radyoya uygulamalar yaptı.

Uzun yıllar Türk Eczacıları Birliği İstanbul Eczacı Odası'nda Basın ve Sanat Danışmanlığı görevinde bulundu.

Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Çağdaş Eleştiri, Metis Çeviri(öykü), Varlık, Gösteri, Türkiye Yazıları, Eğitim Mücadelesi, Sanat Emeği gibi pekçok dergiye deneme, eleştiri ve incelemeler yazdı.

Oyunları; Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Trabzon, Antalya Devlet Tiyatroları ile özel tiyatrolar ve Makedonya, Rusya, Almanya'da sahnelendi.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Bağlanma

Domates İle Gözlük

Evim Güzel Evim

Geriye Bakma

Gümüş Saçlı Altın Gözlü

Karagöz İle Hacivat

Külhanbeyi Operası

Nihavent Longa

Sarı Teneke Kırmızı Teneke Yeşil Teneke

Şahane Lunapark

Troyayı Özlüyorum

Valii Vilayet Hademei Devlet

Yaşasın Gökkuşağı

Yeniden Yaratma