Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Erduran, Refik

13.02.1928

İstanbul

 

 

Ahmet Refik Erduran, Türk oyun yazarı ve gazetecidir.

Hakkında

13 Şubat 1928 tarihinde İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'den Lisans (B. A.) derecesini aldıktan sonra Master eğitimini Cornell Üniversitesi'nde, askerliğini Kore Savaşı sırasında Türk Tugayı'nda yedek subay olarak yaptı.

Bir süre yayıncılık ve filmcilikle uğraştı. Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını başka gazetelerde sürdürdü. Sırp faşistlerine karşı sembolik direniş göstermek amacıyla 1995 yılında Bosna'ya giderek Kara Kuğular adlı seçkin birliğe katıldı, gördükleri Milliyet'te dizi olarak yayımlandı. Ardından Bosnalı Samuraylar başlığıyla kitaplaştırıldı.

Erduran kısa adı ITI (UNESCO) olan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi'nin 1986 yılından beri başkanıdır. Aynı örgütün 1989'da Helsinki'de yapılan Dünya Kongresi'nde Uluslararası Yazarlar Komitesi Başkanlığı'na seçildi. Gençlik anılarını Gülerek adlı kitabında topladı. Yurtiçinde ve dışında sinema, televizyon senaryoları yazdı. Atatürk'ün toplumu yeniden yapılandırmada kırdığı sürat rekorunu anlatan Metamorfoz senaryosu da filme çekildi. Devlet

Tiyatroları, ıstanbul şehir Tiyatroları, Sururi-Cezzar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Yunus Emre Tiyatrosu, Tiyatro ıstanbul, Yeditepe Tiyatrosu, yerli ve yabancı başka topluluklar tarafından otuzdan fazla oyunu sahnelendi. Gazete, TV ve tiyatro oyunu yazarlığı alanlarında yerli ve yabancı ödüller aldı. Erduran'ın değişik evliliklerden dört çocuğu vardır.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Açıl Kafam Açıl

Bahçemdeki Ayı

Bir Kilo Namus

Bordello

Bunu Yapan İki Kişi

Canavar Cafer

Cengiz Hanın Bisikleti

Deli

Direkler Arasında

El Ele

Halay

Hamiyet Yıkılmasın

İkinci Baskı

İt Dişi

Kadının Kurdu

Karayar Köprüsü

Madalyon

Müjdenin Müjdesi

Nerimanın Kılıcı Kahramanlar Öldü Mü

Ödül

Ramiz İle Jülide

Seher Vakti

Tamirci

Turp Suyu

Uuuu

Vahşi Doğa

Yağmur Duası

Yemenimin Uçları