Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Nesin, Aziz

20.12.1915

İstanbul

06.07.1995

İzmir

Mehmet Nusret Nesin ya da bilinen adıyla Aziz Nesin, mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarıdır.

Hakkında

Aziz Nesin, 1915'de İstanbul'da doğdu. İki yıl Darüşşafaka Lisesi'nde okuduktan sonra 1935'te Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1937'de Harp Okulu'nu, 1939'da Askeri Fen Okulu'nu bitirdi. 1944'te üsteğmen rütbesindeyken ordudan çıkarıldı. Yedigün, Karagöz, Tan gazete ve dergilerinde çalıştı. 1946'da Markopaşa adlı gülmece dergisi büyük ilgi topladı. Sık sık kapatılan derginin yayımını Merhumpaşa, Malumpaşa gibi adlarla 1950'ye kadar sürdürdü. Bir süre kitapçılık ve fotoğrafçılık yaptı.1954'te yeniden yazarlığa döndü, çeşitli dergi ve gazetelerde yazdı. 1962'de Zübük adlı gülmece dergisini yayımladı.

1972'de yapıtlarının gelirini kimsesiz ve yoksul çocukları yetiştirmek amacıyla kurduğu Nesin Vakfı'na bağışladı.79-89 arasında Türkiye Yazarlar Sendikası'nın başkanlığını yürüttü. Edebiyata şiir ve öyküyle başlayan Nesin, daha sonra gülmece türüne yöneldi. Geleneksel gülmeceye çağdaş bir boyut kazandıran gülmece öyküleri ve romanlarında gerçekçi bir bakış açısıyla Türkiye'nin toplumsal yapısını yansıtmaya çalıştı. Yalın, sürükleyici anlatımı, geniş halk kitlelerince benimsendi.

Türk edebiyatının usta mizahçılarından olan Aziz Nesin, mizahı edebiyatın her türünde denedi. Toplumsal hayatın aksayan yönlerini, alaya elverişli kişi, durum ve olayları abartarak güldürücü ve akıcı bir anlatımla verdi. Onun mizah hikâyeleri yalnız eğlendirmekle kalmaz, güldürücü durumlar, tuhaf karşıtlıklar aracılığıyla toplumdaki bozuklukları göstermeğe, bunların nedenlerini belirtmeğe de çalışır.

Aziz Nesin oyunlar da yazdı. Biraz Gelir misiniz? Bi Şey Yap, Met, Çiçu oyunlarından bazılarıdır. İt Kuyruğu, Fil Hamdi, Kazan Töreni gibi öykü kitaplarının yanısıra, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi romanları sayılabilir. Ülkemizde yapıtlarıyla Karacan Armağanı (1969), Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü (1970), Madaralı Roman Ödülü (1979) alan Nesin'in yapıtları birçok yabancı dile çevrildi. Yurtdışında da Altın Palmiye(İtalya), Altın Kirpi(Bulgaristan), Krokodil (SSCB), Lotus (Asya_Afrika Yazarlar Birliği), Hitar Petar(Bulgaristan) ödüllerini aldı. Aziz Nesin 1995 yılında aramızdan ayrıldı.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Antrenör

Atmasyonya Berberi

Azizname

Barbarosun Torunu

Bir İnsan Başı Üstüne Üç Sesli Üzünç

Bir Kadın İçin Düet

Biraz Gelir Misiniz

Bişey Yap Met

Çiçu

Deliler Boşandı

Demokrasi Gemisi

Doğ Güneşim Doğ

Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı

Gol Kralı Sait Hopsait

Hadi Öldürsene Canikom

Hakkımı Ver Hakkı

Hazır Ol

Ne Dersin Azizim

Öyküler

Pırtlatan Bal

Sen Gara Değilsin

Surname

Tek Yol

Toros Canavarı

Tut Elimden Rovni

Üşütükler

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Yaşasın Kavuniçi

Zatı Devletleri İbiş Hazretleri