Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Simon, Neil

04.07.1927

Bronx, ABD

 

 

ABD'li oyun yazarı, senarist.

Hakkında

Amerika'nın ünlü oyun yazarlarından olan Simon, 1944 - 1946 yılları arasında New York Üniversitesi ve Denver Üniversitesi'nde eğitim gördü. Warner Brothers'da radyo-tv yazarlığı yapan kardeşiyle birlikte CBS stüdyolarında çalışmaya başladı. İlk oyunu 1961 yılında sahnelendi. Broadway'de kendi adına açılan bir tiyatro sahnesi bulunan yazar, düşündürücü konular içeren, yaşadığı gençlik döneminde insan ilişkileri, güncel yaşam ve evlilik gibi temaları, güldürü biçiminde ele almıştır. Aynı yılda dört ayrı oyununun Broadway'de sahnelenmesi ile rekor kırmıştır.[1] Elaine Joyce (1999), Diane Lander (1990-1998), Marsha Mason (1973-1981) ve Joan Baim (1953-1973) ile dört evlilik yapan Simon birçok ödül sahibidir.

New York'ta doğan Neil Simon, modern Amerikan tiyatrosunun en verimli ve başarılı yazarlarından biridir. Amerikan aile ve evlilik ilişkilerini çok iyi gözlemler ve son derece esprili ve akıcı bir üslupla anlatır. Broadway'de en çok oyunu oynanan yazar olan Simon, aynı yılda dört oyununun oynanmasıyla bir rekor da kırmıstır. Broadway'de sahnelenen ilk oyunu "To Catch a Star" (Bir Yıldız Yakalamak)tan sonra "Come Blovv Your Horn" (Gel Borunu Öttür), "Barefoot in the Park" (Parkta Yalınayak),"The Odd Couple" (Garip ikili), "Plaza Süite" (Plaza Oteli), "The Prisoner of Second Avenue" (ikinci Caddenin Mahpusu), "The Sunshine Boys" (Güneş Çocuklar/Muhtesem ikili),"The Good Doctor" (Sevgili Doktor -Çehov'un hikâyelerinden alınma skeçler),"Lost in Yonkers" (Müziksiz Evin Konukları), "California Süite" (California Oteli),"Laughter on the 24th Floor" (24. Kattaki Kahkaha) vs. gibi birçok eseri dünya sahnelerinde de ilgi uyandırmıştır.

Neil Simon'm çocukluğundan başlayarak kendi hayatını anlattığı bir üçlemesi vardir; "Brighton Beach Memoirs" (ilk Gençliğim), "Biloxi Blues" (Askerliğim) ve "Broadvvay Bound" (Ver Elini Broadway) adlarını taşıyan bu oyunların ilk ikisi İstanbul Şehir Tiyatrolarında, üçüncüsü de Kenter Tiyatrosu'nda geçtiğimiz yıllarda sahnelenmişti. "Yeni Baştan" da bu otobiyografik üçlemeye eklenebilir. Derin bir aşkla bağlı olduğu karısının ölümüyle yıkılmıs ve hayata küsmüş bir yazar ile mutsuz bir evlilikten yeni kurtulmuş ve gönül kapılarını sımsıkı kapamış bir aktris, aşkın kimyasıyla yoğurulup yeni kalıplara dökülüyorlar bu oyunda. Oyun kişileri gerçek hayattaki Neil Simon ve ikinci eşi Marsha Mason'i yansıtmakta. "Hayat bir yerde teklemeye başlayınca, onu -yeni baştan- ateşlemek için gereken kıvılcım aşkın korlarında gizlidir" diyor Neil Simon.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Aklımdaki Kadınlar

Brighton Beach Anıları

Ateşli Aşıkların Sonuncusu

Aykırı İkili

Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar

Ben Artist Olmak İstiyorum

Büyük Aşıkların Sonuncusu

Garip Bir Çift

Güneş Çocuklar

İkinci Bölüm

İkinci Caddenin Mahkumu

İkinci Sokak

Koalisyon

Muzdarip

Otel Plazada Bir Oda

Parkta Çıplak Ayak

Roseun Çıkmazı

Süprizli Ziyafet

Tuhaf İkili

Tut Ellerimi